آدرس دریاچه عباس آباد بهشهر

آدرس دریاچه عباس آباد بهشهر | عباس آباد بهشهر | مجموعه تاریخی و گردشگری عباس آباد بهشهر | مجموعه توریستی عباس آباد بهشهر | عکس عباس اباد بهشهر | مسیر عباس آباد بهشهر | عباس آباد بهشهر زمستان ۹۶ | تاریخچه عباس آباد بهشهر | تور میانکاله | تور گردشگری میانکاله زمستان ۹۶ | تور پرنده نگری میانکاله زمستان ۹۶

وقتی به سمت عباس آباد میروید از جاده ای کوهستانی-جنگلی و پرپیچ و خم گذر میکنید که زیبایی افسون کننده ای دارد. اما هنگامی که به دریاچه میرسید اوج زیبایی را مشاهده میکنید. دریاچه ای که در میانه آن بنایی هست که تا کمر در آب فرو رفته.


در ۹ کیلومتری بهشهر (مازندران) در میان جنگلهای دهکده التپه، آثار و عمارات و راههایی به چشم می خورد که مربوط به بقایای باغ تاریخی عباس آباد بهشهر در دوره شاه عباس کبیر است.
دسترسی به این بنا با جاده باریک آسفالته ای صورت میگیرد که در ۴ کیلومتری خارج بهشهر به جاده اصلی ساری-گرگان متصل می شود و پس از عبور از دل جنگل و دهکده التپه سرانجام وارد این مجموعه میگردد.


آثار به جا مانده از این مجموعه متشکل از محوطه سازی ها، صفه سازی ها، باغ ها، حمام، برج و باروها و جاده های سنگفرشی است که اعضای این مجموعه را به هم متصل مینماید.
این کاخ در زمان آبادی از مشهور ترین باغهای صفوی بوده است که ابنیه مختلف آن با توجه به موقعیت استثنائی آن که از یک طرف به دریا و از طرف دیگر به جنگل دید دارد آن را به یک مجموعه بی نظیر بدل ساخته است.
متاسفانه وضعیت خاص محیطی این مجموعه به علاوه بی توجهی که پس از دوران صفوی نسبت به آن صورت گرفته است، باعث تخریب بسیار این مجموعه شده است و رویش درختان در دل بناهای آن و ریزش برگها آن را در زیر خروارها خاک مدفون ساخته است.
در سالهای اخیر هم حفاریهای غیر مجاز باعث تخریب مضاعف آن گردیده است.

بناهای موجود در مجموعه عباس آباد بهشهر

با کاوش های صورت گرفته مشخص شد که بناهای موجود در این مجموعه از این قرار است:

۱- سد و برج کنترل جریان آب
۲- بنای داخل دریاچه مصنوعی که احتمالا پایه ای برای کاخ روی آن بوده است.
۳- برج های دیده بانی دو گانه به فاصله ۱۷۵ متر در شرق دریاچه
۴- محوطه سازی شمالی
۵- صفه و محوطه سازی جنوبی
۶- حمام مجموعه در جهت غرب صفه سازی شمالی

دریاچه و سد
شاه عباس دریاچه ای در وسط دره ای عمیق با بستن سدی محکم ایجاد نمود که آبهای زمستانی را از اطراف و با کمک کانال هایی جمع آوری و در تابستان مقدار زیادی اراضی برنجکاری را مشروب می سازد.
در برج کنترل آب دریچه هایی در ارتفاع های گوناگون تعبیه شده که با کشیدن آنها آب برای دهکده های اطراف فرستاده می شود.
میتوان گفت که در حال حاضر با توجهی که در کیفیت ساخت آن شده و نیز با مرمت های صورت گرفته و شاید توجه اهالی سالمترین بنای کل مجموعه همین سد و برج باشد.
بنای میان آب
این بنا که با مصالح آجر و ساروج در میانه آب واقع شده در اصل پایه ای برای کاخی بوده که اکنون اثری از آن موجود نیست.
شاهد این مدعا صفحه ۱۵۷ کتاب عباسنامه است که در مورد این مجموعه است:
” شاه عباس دوم پس از گردش و شکار به اشرف رفت و در عباس آباد هم توقف کرد.
گمشتگان در دور و اطراف دریاچه دایره وار با بهترین وجهی چوب بندی و نرده کردند و آن حدود را نیز به بهترین وجهی زینت دادند و بر کنار دریاچه ای که از آب زلال سرشار بود، چراغهایی چیده و از فروغ و روشنایی آن بر صفای آب افزودند. شاه به جزیره (ساختمان وسط استخر ) رفت و در تالار نیای خود به بزم و شادمانی نشست … ”
این کاخ با پل چوبی معلقی به صفه سازی شمالی متصل می شده است.
صفه سازی شمالی

این صفه سازی ها بر روی تپه ای با ارتفاع ۳۰ متر از کف استخر و به شکل پلکانی ایجاد گردیده است که در بالاترین نقطه سکوی مرکزی را تشکیل میدهد.
این سکو ها به احتمال قوی و با توجه به جای ستونهای سنگی موجود، زیر سازی کاخی با سازه چوبی بوده که اکنون از میان رفته است.
نحوه شکل گیری این صفه ها و جوی های آب در داخل آنها باغسازی ایرانی را جلوه گر میسازد.
این جویها با حرکتی که بر روی صفه ها دارند و تشکیل آبشار ها و حوضهای گوناگون مناظری بدیع و چشم نواز را تشکیل میدهند.
آبرسانی به صفه مرکزی که آب بقیه صفه ها را تامین میکند از طریق لوله های سفالین که اصطلاحا تنبوشه نامیده میشوند، از چشمه های اطراف که آب آنها بر این سکو سوار بوده است صورت می گرفته، و پس از آن آب از حوض مرکزی در سراسر باغ به حرکت در می آمده است.

صفه سازی جنوبی

هنوز بخشهای زیادی از صفه سازی جنوبی در زیر خاک مدفون است اما با پیدا شدن حوض های آب و کفسازی آن میتوان حدس زد که این بخش شبیه صف سازی شمالی بوده است. اما آنچه مشخص است آن که این بخش هرگز اهمیت بخش شمالی را نداشته و موقعیت آن نیز آن را به فضایی دست دوم تبدیل کرده بوده است.

حمام

آب سکوی مرکزی در پائین ترین ارتفاع به حمام مجموعه در غرب کاخ شمالی می رسیده است.
حمام این مجموعه کوچک اما دارای خصوصیات سنتی حمام های گذشته است.
انتقال آب در آن از طریق تنبوشه ها و از داخل دیوارهای ضخیم خشتی آن صورت میگرفته است. همچنین مسیر خروج دود از تون آن کاملا در زیر کف حمام پیچیده بود تا گرمای دود کاملا جذب فضا شود و بیهوده هدر نرود.
از داخل این حمام کاشی هایی با نقشهای متداول آن دوران و با رنگهای لاجوردی، فیروزه ای و زرد یافت شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *