آشنایی با مهمترین جاذبه های گردشگری نکا

جاذبه های گردشگری نکا بیشتر از دیدگاه جاذبه های طبیعی در میان ایرانیان شهرت پیدا کرده‌اند. نکا جاذبه هایی مانند آبشار، چشمه، غار و … دارد.

نکا یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در شرق این استان واقع شده است. این شهرستان از غرب به شهرستان ساری و از شرق به شهرستان بهشر متصل است. رود نکا در مرکز این شهر جاری است و به دریای خزر می‌رسد. این شهرستان در منطقه‌ای کاملا دشتی واقع شده و آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. بهترین زمان برای مسافرت به نکا فصول بهار و تابستان می‌باشد.

آبشار زنگت

آبشار زنگت در استان مازندران، در جنوب روستای زنگت پایین و در منطقه ای جنگلی قرار گرفته است. ارتفاع آبشار در حدود ۲۰ متر و آبشاری پله ای است. ارتفاع آبشار از سطح دریا در حدود ۱۱۷۰ متر است. زنگت پایین، روستایی از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا، دهستان زارم در استان مازندران است.

آبشار پس از جاری شدن از ارتفاعات جنوبی روستا به رودخانه زارم رود میریزد. این منطقه دارای پوشش جنگلی انبوع و فراوانی نظیر درخت ممرز ، ال، کچف، شمشاد، بلوط، انجیلی، شیردار، مرس(راش)، ازگیل وحشی، آلوچه وحشی ، زرشک کوهی، سیب وحشی، ولیک، تلکا، بارانک جنگلی می باشد وهمچنین دارای پوشش گیاهان زینتی نظیر گل شقایق، گل رز، گل بنفشه، زعفران وحشی،… و گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان، گل آویشن، اسفنج، و گونه های فراوانی از گونهای وحشی است. برای دسترسی به آبشار باید از شهرستان نکا به چلمردی سپس صفا میان، ولدیمه و در آخر زنگت پایین رفت.

آبشار زنگت

روستای کچپ محله

روستای کچپ محله واقع در بخش هزار جریب شهرستان نکاء با ۲۰۶ خانوار و ۸۶۹ نفر جمعیت دارای ۱۷ نفر دانشجو می باشد. قدمت این روستا به چند قرن پیش می رسد که گفته شده چند برادر به این روستا مهاجرت کرده که در چلم کوه زندگی می کرده اند بعد از آن این روستا ترکار نیزنام گرفت و بعد از مدتی روستای فوق به علت سید بودن اکثر اهالی روستا، سید محله نامیده شد. در نهایت این روستا، به علت وجود درختان زیاد کچپ ، کچپ محله نام گرفت.

روستا کچپ محله

پارک جنگلی و چشمه آب معدنی قرمرض

چشمه آب معدنی قرمرض، یکی از مشهورترین نقطه گردشگری شهرستان نکا محسوب میشود. این چشمه، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا؛ در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته؛ معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی (کلیوی) آب آن بوده، که بسیاری از هموطنان را وادار نموده؛ تا از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به منطقه مسافرت مینمایند!

در سال های اخیر طرح گردشگری در اطراف چشمه، از سوی شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجرا میباشد، و با احداث سرویس بهداشتی، قهوه خانه، آلاچیق و … در اطراف چشمه توجه مسافران را بیشتر جلب نموده است. (پارک جنگلی اطراف چشمه قرمرض به مساحت ۳۰ هکتار با همکاری منابع طبیعی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد، که طی سالهای آتی بر اهمیت آن اضافه میگردد.)

چشمه اب معدنی قرمرض

غار گمیشان

این غار در روستای خانه سر در ۵ كیلومتری شهر نكا و ۲۰ كیلومتری بهشهر قرار دارد و از سال ۱۳۶۷ مورد بررسی باستان شناسان قرار گرفته است. قدمت غار گمیشان به ۱۴ تا ۱۵ هزار سال قبل برمی گردد. كاوشگران با هدف گاه نگاری، تعیین قدمت، طبقه بندی مصنوعات سنگی، بازسازی اقلیم و مطالعه رژیم غذایی ساكنان این منطقه کاوش کرده اند. تاکنون ۴۰ هزار تکه استخوانی، ۳۰ هزار دست ابزارهای سنگی و تعدادی سفال در لایه های بالایی کشف شده است.

غار گمیشان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *