بز پل و سیکا پل جاذبه های گردشگری بهشهر

در دوره صفوی به دستور شاه عباس و جهت دسترسی سریع و راحت کاروانیان جاده های ارتباطی در سراسر ممالک تحت امر احیاء و احداث شده است. ازجمله جاده سنگفرش معروف به جاده شاه عباسی که استانهای گیلان و مازندران را به مرکز شاهی یعنی اصفهان متصل می کرد.در اثر گذشت زمان بخش اعظم این جاده از بین رفته است.

در استان گلستان در جنوب شهرستان کردکوی بقایای جاده شاه عباسی حدفاصل روستاهای سرکلاته ,سالیکنده , کردمحله, بالاجاده دیده می شود. جاده را با قلوه سنگ ,گل, آهک بازسازی کرده اند.  گذر جاده سه متر بوده بوده و سطح جاده را نسبت به اراضی حاشیه مقداری بالا آورده اند و دو طرف آن را كنده اند تا آب برجاده نیفتد . در بین راه چند دهنه پل با مصالح سنگ و آجر (سیکاپل, بز پل) جهت تردد کاروانیان بر روی رودخانه های دائمی و فصلی نیز احداث نموده اند.

بزپل

 بزپل مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان بهشهر، بخش مرکزی، قنبرآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۴۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طول پل بز پل درحدود ۶ متر و عرض آن ۱٫۵ متر می باشد. به علت كمی عرض آن به نام بز پل معروف شده است. طاق پل به شكل جناغی ساخته شده و به جهت عبور عابران و حیوانات ساخته شده است. این پل در محله قنبر آباد به پل شاه عباسی معروف است.

  سیکاپل

طول پل سیكا پل درحدود ۶ متر و عرض آن۲٫۵ متر می باشد پل محل عبورعابران و وسایل نقلیه بوده و سطح پل مسطح و طرح آن به صورت خاص میباشدكه با پیچ كمی ساخته شده است به طوریكه طاق پل دردو طرف با هم قرینه نیستند.

پل تاریخی سیکاپل مازندران در معرض تخریب

پل تاریخی قاجاری سیکاپل روستای پایین رود پشت شهرستان جویبار که راه ارتباطی ۲۰ روستا است در معرض تخریب قرار دارد.

این پل در دو کیلومتری جویبار در ابتدای روستایی پایین رودپشت بر روی رودخانه بزرگ سیاهرود واقع شده است که در ۳۰۰ متری این پل امامزاده درویش محمدشاه که از نوادگان حضرت امام سجاد(ع) است، قرار دارد.

پل تاریخی سیکاپل بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد

سیکاپل درویش محمد‌شاه که در دوره قاجاریه بنا شده است بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۲۱۹۹۳ ثبت شده است. این پل با توجه به نوع ساخت، طول، عرض و شجره آن هنوز از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی استان به این شهرستان اعلام نشده است اما به علت شیب تند و عرض کم، تردد زیاد و فرسودگی آن با توجه به قدمت طولانی و در مسیر قرار گرفتن رودخانه سیاهرود که در طول فصل‌های بارندگی با سیلاب روبه‌رو می‌شود، دچار فرسودگی شده است.

بز پل و سیکا پل بهشهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *