جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر روستا زروم نکا

نکا -«زروم»، روستای بکر و دست‌نخورده‌ای است که نه‌تنها طبیعت زیبایش بلکه معماری اصیل و منحصربه‌فردش سفر دور و دراز مسافران از نکا را سهل و آسان می کند.

دارا بودن طبیعت بکر، واقع‌شدن روستا در دل طبیعت، وجود آبشارها و چشمه‌سارهای متعدد در شهرستان نکا نعمتی الهی برای توسعه گردشگری است که از طبیعت بکر و دست‌نخورده آن گرفته تا صنایع‌دستی و بافت‌های سنتی و غذاهای محلی در این شهرستان راهی برای جذب گردشگر و توریست است.

روستای زروم شهرستان نکا در استان مازندران یکی از روستاهای هدف گردشگری است که با بهره‌مندی از معماری جالب و طبیعتی زیبا مسافران و گردشگران بی‌شماری را به‌خصوص در ایام تعطیل، به سمت خود جلب می‌کند.

روستاگردی در دل طبیعت، سفر آسانی است که همگان آن را به‌عنوان انتخاب اول گردشگری برمی‌گزینند و دراین‌بین، دیدن مناطق طبیعی، آبشارها و چشمه‌سارها در روستای زروم، لذت یک سفر کوتاه و کم‌هزینه را برای ثبت لحظه‌های خوش زندگی به ارمغان می‌آورد.

زروم، ازجمله روستاهای بکر و دست‌نخورده طبیعی در دل جنگل‌های شهرستان نکا است که بافاصله ۷۰ کیلومتری در منطقه کوهستانی این شهرستان واقع‌شده است و به دلیل دارا بودن چشم اندازهای بسیار زیبا در درون روستا، گردشگران فراوانی را به‌سوی خود جذب کرده است. روستایی با مردمانی خون گرم، مهمان‌نواز و مهربان که بوی نان داغ از کوچه‌پس‌کوچه‌های این روستا، بیانگر جاری بودن زندگی در این روستا است.

زروم، روستایی جذاب و رنگارنگ و فضایی مملو از طبیعت و تنفس اکسیژن خالص، انسان را از تب‌وتاب زندگی شهری و مشقت‌های آن رها می‌کند و اینجاست که می‌توانی بنشینی و تنها از طبیعت و زیبایی‌های خدادادی و خلق آثاری که با دستان هنرمندانه مردم این روستا و مهندسان ایجادشده است لذت ببری.

روستای زروم در مناطق کوهستانی نکا و در دل طبیعت بکر واقع‌شده است که با دارا بودن جذابیت‌های گردشگری بالا، طبیعتی بکر و روستایی شکیل و زیبا با حفظ بافت سنتی، عاملی مهم برای جذب گردشگر و دور کردن افراد از محیط پر سروصدای شهری است.

اجرای سنگ‌فرش‌های مختلف، دیوارچینی، رنگ‌آمیزی منازل، گل‌کاری‌ها و بسیاری از نمادهای زیبایی در این روستا، این منطقه را متمایز از روستاهای اطراف کرده است و اینکه این مهاجرت از شهر به سمت روستا است که شکل می‌گیرد.

وارد روستا می‌شویم و در بدو ورود تعدادی کشاورز را مشغول کار و تلاش و فعالیت بر روی مزرعه کشاورزی می‌بینیم یکی از کشاورزان این منطقه که خود را سعید مهدوی معرفی می‌کند همان‌طور که با بیل مشغول کندن زمین است در مورد تحول در شکل روستا گفت با اجرای طرح هادی شاهد رشد قابل‌توجهی در روستا بوده‌ایم و مشکلات ناشی از سال‌های گذشته و تردد از بین رفته است.

مهدوی با اشاره به سکونت حدود ۱۰۰ خانوار در این روستا که شغل اغلب این مردم کشاورزی و دامداری است، گفت: با توجه به دارا بودن اراضی شیب‌دار توسعه باغات در دست اجرا است و ما هم تلاش داریم تا این اراضی را که روزی به کشت گندم و جو اختصاص داشت تغییر کشت داده و باغات سیاه ریشه همچون گلابی، سیب، گیلاس و هلو بکاریم که ازنظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

از وی در مورد طرح هادی و تأثیری که بر زندگی افراد داشته است می‌پرسم و می‌گوید: این طرح موجب پیشرفت خوبی در روستا شده است و با توسعه گردشگری مردم هم ترغیب به توسعه شدند و اکنون در فصل و زمانی که گردشگر به روستا می‌آید اغلب خانه‌ها دارای مسافر و گردشگر هستند که منبع درآمد بسیار خوبی است اما انتظار داریم این اماکن و اقامتگاه‌ها افزایش یابد.

.مهدوی بابیان اینکه محل اقامت دائمی برای مسافران نداریم و با کمبود اقامتگاه برای گردشگران مواجه هستیم، افزود: هر شخصی یک یا دو اتاق خود را در اختیار گردشگران قرار داده است که اگر این مسئله ساماندهی شود و اقامتگاهی هم در نظر گرفته شود در توسعه روستا تأثیرگذار است.

روستا زروم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *