جاذبه های گردشگری گلوگاه شهر گلاب

جاذبه های گردشگری گلوگاه قدمتی بیش از هزار سال دارند ولی بعد از حمله مغول‌ها به منطقه بسیاری از آن‌ها از بین رفته‌اند. گلوگاه نیز شهر گلاب است.

گلوگاه در شرقی‌ترین نقطه استان مازندران و در جنوب شرقی دریای خزر و شمال خط الراس شمالی‌ترین رشته کوه البرز و در شرق شهرستان بهشهر و غرب استان گلستان واقع شده و مساحت آن با اراضی زراعتی، جنگل، مرتع، بایر و دایر حدود ۶۵ کیلومتر مربع است. اکثر اهالی گلوگاه ترک زبان هستند. آنها جزء ایل و طایفه عمرانلو اند و عمده کمی از اهالی این شهر هم به طایفه‌ای به نام کلبادی ها و عده‌ای دیگر به طایفه گلو (Golo) می‌رسند. به جز این‌ها بقیه اهالی گلوگاه مهاجرند و از جاهای دیگر به این منطقه آمده‌اند. بهترین زمان برای مسافرت و دیدن جاذبه های گردشگری گلوگاه فصل بهار و تابستان می‌باشد.

.روستای مهدیرجه

روستای مهدیرجه از توابع شهرستان گلوگاه استان مازندران می‌باشد. مهدیرجه در ۱۰ کیلومتری شرقی شهرستان بهشهر و ۱۸ کیلومتری غربی شهرستان گلوگاه واقع شده است. از مناظر دیدنی این روستا می‌توان به جنگل زیبا، رودخانه، پارک جنگلی خربزه چشمه با امکانات استخر شنا و امکانات اقامتی در دل جنگل مهدیرجه وچشم اندازهای زیبا و امکان گلایدر سواری و…اشاره نمود همچنین از این روستا می‌توانیدبه تماشای مناظرزیبای جزیره میانکاله ودریای خزر، خلیج گرگان وشهرستان بهشهر بپردازید که از لحاظ منظره بسیار زیباست. این روستا از طبیعت و مناظر بسیار زیبایی برخوردار است. از تاریخ دقیق استقرار اطلاعی در دست نیست ولی حدوداً ۲۵۰ سال در این منطقه سکونت دارند.

. تپه تاریخی گراودین

در شمال غربی گلوگاه تپه تاریخی گراودین، وجود جر یا خندق کلباد در شرق گلوگاه به فاصله تقریبی ۲ کیلومتر اهمیت این محل را ثابت می کند و در جنوب آن بقایای جاده شاه عباسی قرار گرفته است که از مسیر جنگل های سرسبز، چشمه ها، آبشارها و آبهای معدنی قابل توجه و دیدنی به کوه های شرشری محدود می شود و از نظر تاریخی و باستان شناسی اهمیتی ویژه دارد.

تپه تاریخی گراودین، یکی از جاذبه های گردشگری گلوگاه، از نظر تاریخی هم سرنوشت ۲ سلسله از سلسله های تاریخی ایران در این منطقه رقم خورده است. اولی با شکست محمدحسن قاجار در سال ۱۱۷۱ هجری قمری در نزدیکی گراودین تپه به دست کریم خان زند که بعد از آن دولت مستقل زندیه تاسیس شد و دومی بعد از فوت کریم خان و اتحاد خاندان آقامحمدخان قاجار با یکدیگر که باعث شدبر سر تا سر مازندران، گیلان، آذربایجان و قفقاز استیلا یابند. بنابراین دست زندیه ابتدا از مازندران و سپس سراسر ایران کوتاه و سلسله زندیه منقرض شد و مقدمات تاسیس رسمی سلسله قاجاریه در سال ۱۱۹۹ هجری قمری در پای تپه گراودین فراهم آمد.

توسکا چشمه گلوگاه

توسكا چشمه در منطقه بالادست شهرستان گلوگاه، یکی از جاذبه های گردشگری مهم این شهرستان است. این چشمه دارای آب زلال و گواراست. وجود درختان زيباي توسكا دلیل وجه تسمیه اين منطقه می‌باشد. در طول ايام بهار و تابستان ای منطقه ماهانه پذيراي ۱۵ هزار مسافر از داخل و خارج استان است. اين منطقه ديدني كه به دليل قدمت چشمه ، وجود يخچال‌هاي طبيعي و خنك بودن منطقه و داشتن دماي صفر درجه سانتيگراد در ماه‌هاي گرم سال توجه گردشگران زيادي را از استان‌هاي گلستان و خراسان‌هاي شمالي، رضوي و جنوبي به خود جلب كرده است.

چشمه اوان، چشم‌انداز ديدني روستاي نيالا، باريكلا، چشمه محمد بهي و آبخوره به عنوان ديگر نقاط ديدني و كوهستاني شهرستان گلوگاه است. در پايين دست گلوگاه نيز درياي آرام گلوگاه و منطقه جركلباد با پيشينه هزار سال از نقاطي است كه گردشگران به اين شهرستان از آن ديدن مي‌كنند.

جاذبه های گلوگاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *