درباره بهشهر بدانیم

بهشهر
تاریخچه بهشهر

ناحیه بهشهر كه سابقا خرگوران نام داشت توسط شاه عباس خریداری شد و به دستور وی شهری در آنجا احداث شد. ماده ”دولت اشرف “ برای تاریخ بنای این شهر در سال ۱۰۲۱ هجری انتخاب شد و شهر جدید، اشرف البلاد نام گرفت كه اقامتگاه شاه عباس اول در مازندران بود. بعد از احداث شهر، شاه عباس چندین هزار گرجی را به شهر اشرف كوچاند. شاه عباس هرگاه به مازندران می آمد اشرف را به دیگر نقاط آن ترجیح می داد. احتمالا اولین گروه نمایندگان سیاسی انگلستان در اشرف البلاد به حضور شاه عباس رسیدند. اشرف البلاد در اثر جنگهای داخلی حملات تركمن ها، افاغنه و حملات سپاهیان زند صدمات فراوان دید و به طور مكرر تخریب شد. نادر شاه هنگامی كه اعزام جنگ بالزگی ها بود مدتی را در این شهر سپری كرد. محمد حسن خان قاجار علاقه زیادی نسبت به آن داشت و غالبا در این شهر اقامت می كرد، سكنه این شهر از اقوام مختلف تشكیل شده بود، ازجمله مهاجران گرجی كه شاه عباس آن ها را از قفقاز كوچانده بود، همچنین گروهی از خانواده های طالشی لنگران كه از سواحل دریای خزر آمده بودند و جمعی هم از ثات ها كه یكی از قبایل ایرانی بود. بهشهر امروزی، شهری زیبا و جذاب است كه آثار طبیعی و تاریخی فراوان دارد.

مراکز تاریخی و باستانی

كاخ صفی آباد


كاخ صفی آباد در بالای كوهی مشرف به بهشهر قرار دارد. این كاخ از جمله ابنیه‎ تاریخی و باشكوه دوره‎ صفویه است كه در دوران قاجار به علت بی توجهی به كلی ویران گردید، ولی در عهد پهلوی به دستور رضاشاه، باهمان اسلوب و ویژگی معماری عصر صفوی دوباره سازی شد. در این دوره همچنین محراب قدیمی آن كه به مرور زمان خراب و مسدود شده بود، مجدداً بازسازی شد.

عمارت و باغ صفوی ” باغشاه “


باغ مصفا و دلفریبی كه امروزه محل شهرداری بهشهر است، همان باغشاه معروف به اشرف البلاد دوره‎ صفوی است كه به گفته سیاحان و جهانگردان پر از درختان سرو صد ساله و گلهای آراسته بوده است. عمارت فوق در اثر بی توجهی از بین رفت و عمارت بهتری روی خرابه های آن احداث گردید كه به دیوانخانه معروف شد. این عمارت وسط باغ قرار دارد. طول آن سه برابر عرض آن است. جلو این عمارت كاملا باز ولی در پشت و طرفین آن دیواری قرار دارد كه به وسیله‎ پنجره های متعدد مستور شده است. كاخ عباس آباد نیز از آثار دوره صفوی است كه در نزدیكی بهشهر قسمت هایی ازآن بجا مانده است .

جاذبه های طبیعی

دریاچه عباس آباد


این دریاچه در ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا در جنوب شرقی بهشهر میان جنگل قرار گرفته است و به دلیل ساخت و سازهایی كه شاه عباس در اطراف آن انجام داد، به نام عباس آباد معروف گشته است. وسعت آن حدود ۱۰ هكتار و عمق آن نزدیك به ده متر است. این دریاچه به دلیل دسترسی مناسب سواره، محوطه اتراق، آثار باستانی، شیرینی، آب و هوای مناسب، قابلیت های توریستی فراوان دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *