دریاچه عباس آباد بهشهر

دریاچه عباس آباد با صدای موج های آرام و کوچکش ، با درختان انبوهی که دور تا دور اش کشیده شده اند و در جنگل پنهانش کرده اند ، با آواز پرندگان و بقایای عمارت تاریخی اش ، از مهم ترین جاذبه های طبیعت گردی و گردشگری شهرستان بهشهر است. طبیعت مازندران در پاییز بی اندازه زیباست؛ و این دریاچه کوچک نیز از این قاعده مستثنا نیست. انعکاس هزار و یک رنگ پاییز در آب ، تماشای برگ هایی که دست باد از درختان جدایشان می کند و به آب می سپاردشان ، تصویر آسمان و ابرهایی که همیشه در سفرند، خنکا و طراوت هوا ، همه و همه یکجا جمع شده اند تا مایه ی آرامش آدمی شوند. دریاچه عباس آباد آنقدر زیباست که می توان ساعت ها در سکوت به آن نگریست، چیزی نگفت و از بودن در طبیعت به معنای واقعی کلمه لذت برد.

سفر به دریاچه عباس آباد ترکیبی ست از طبیعت گردی و گردشگری تاریخی-فرهنگی. در کنار این دریاچه ۱۰ هکتاری باغ ۱۴۰ هکتاری عباس آباد قرار گرفته که یکی از نٌه باغ ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو و  مهم ترین باغ غیر کویری ایران است. این مجموعه تاریخی به دستور شاه عباس اول صفوى بین سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری ساخته شده و  شامل دریاچه، کاخ، گل باغ، آسیاب آبی، برج و حمام و… است. یکی از شاخصه های ثبت این مجموعه در فهرست آثار جهانی، مکانیزم منحصر به فرد ایجاد شده در رابطه با چرخش آب است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاج محل و کاخ الحمرا نیز نمونه های باغ ایرانی  هستند که  در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

تقریبا در وسط دریاچه عباس آباد عمارتی وجود دارد که در گذشته با پلی چوبی به ضلع شمالی مجموعه متصل می شده و بنابر برخی شواهد، پایه ای برای کاخی بوده است که امروزه از آن اثری نیست. این عمارت آجری در فصول پر آب، کاملا به زیر آب فرو می رود به طوریکه تنها نشانه از حضور آن،  درختانی هستند که بر سقف عمارت روییده اند. آب دریاچه از آبهای زمستانی اطراف تامین می شود که  با کمک کانال های جمع آوری به دریاچه ریخته و در تابستان جهت آبیاری شالیزارهای برنج و تامین آب روستاهای اطراف مورد استفاده قرار می گرفته است.

در کنار دریاچه، باغ عباس آباد با بریدن تپه ها بصورت پلکانی و مطبق ساخته شده و با درختان انبوه راش ، توسکا، تمشک و بسیاری گونه های دیگر از زیبایی و طراوت خاصی برخوردار است. همچنین در گذشته سازندگان باغ با استفاده از لوله های سفالی فواره های کوچکی ایجاد کرده بودند که به لطف و صفای آن می افزوده است. مجموعه تاریخی عباس آباد با داشتن امکانات تفریحی و اقامتی (مانند قایق سواری ، چایخانه و رستوران)  در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی اش، یکی از بهترین مقصد های طبیعت گردی و گردشگری در سفر به استان مازندران است.

شهرستان بهشهر با دارا بودن بیش از ۱۰ منطقه نمونه گردشگری به ” نگین گردشگری مازندران ” معروف است. چناچه به این منطقه و دریاچه عباس آباد سفر می کنید و فرصت کافی دارید، می توانید از شبه جزیره و تالاب زیبای میانکاله نیز دیدن کنید. تالاب میانکاله یکی از پناهگاه های حیات وحش در کشورمان بوده و از مناسب ترین مکان ها برای برگزاری تورهای پرنده نگری است. از دیگر جاذبه های طبیعت گردی این منطقه می توان به دشت ناز که زیستگاه گوزن زرد ایرانی است اشاره کرد.

دریاچه عباس اباد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *