روستا شیر کلا از بخش هزار جریب نکا

هزار جریب به یقین یکی از زیباترین اماکن کشور ازهرحیث شناخته میشود. قطعات پازل هزارجریب هریک ویژگیها و زیباییهای خاص خود را داراست.
یکی از پرجاذبه ترین این قطعات روستائیست بنام شیرکلا. روستایی در دل طبیعت که مردمانش به طراوت و صفای نعمت خدادادی پیرامونش آراسته شده اند. این روستا در پنجاه کیلومتری جنوب شرق شهرستان نکا واقع است.
۷۴ خانوار ساکن دارد و بیش از دو برابر آن نیز برای دسترسی به بازار کار راهی شهرها شده اند.
از سه راه بندبن وارد محور لائی که میشوی بعد از سفل میان به نقطه ای میرسی بنام زربد.
دراین نقطه اولین تابلوی روستا را میبینی و وارد فرعی میشوی اگرچه جاده خاکیست و نامناسب ،ولی طبیعت چنان زیباست که آدمی را مدهوش خود میسازد.شیرکلا یکی از بکر ترین روستاهای هزارجریبه که طبیعت فوق العاده ای داره.

صدای نغمه های عاشقانه پرندگان آرامش وصف ناپذیری را به تو ارزانی میدارد. در تن شوران دومین تابلوی روستا تو را راهنمایی میکند تا به دوراهی مرزی میرسی و در مسیر سومین تابلو به حرکت خود ادامه میدهی .
بعد از دره و چشمه ده او وارد محدوده سرزمینی شیرکلا می شوی .اول در کنار چشمه ترشام سروروئی صفا می دهی و بعد از کنار آبندان پرورش ماهی ، وارد دالان گردو می شوی. دوطرف جاده را درختان گردو پوشانده و سایه آن خنکای تابستانی جاده را تامین و تضمین می نماید.

کلبه مصفای یورزمین و چشمه کنار جاده آن چشم اندازی دیگر از موهبت الهیست. بعد از سربالایی چفت مال اولین خانه های روستا را بالای ارتفاعات تپ زمین می بینی. اینک وارد روستا شده ای. روستایی که مردمانش مهمانان را با دود اسپند استقبال و با پاشید آب در پشت سرشان بدرقه می کنند.
روستای شیرکلا از شمال به جنگل های منتهی به لاکتراش از شرق منتهی به سیکوه و صلواسی از رشته کوههای البرز شرقی، از جنوب به رشته کوه میرمحمود و از غرب به جنگل منتهی به رمدانخیل محدود می شود. اگر چه در دوردست تر پیرامون روستا را کوه فراگرفته اما قرار گرفتن در بالاترین نقطه بر آمده منطقه چشم انداز زیبایی از روستاهای رمدانخیل، لاکتراش، گرگ تج، کارکم، ولم، شیرداری، گلورد، محمدآباد، للرد و کنت را در مرئا و منظر قرار میدهد. مدرسه، مسجد، حسینیه، پایگاه بسیج، خانه بهداشت، دفتر دهیاری و مزار مسلمین در مناطق مختلف روستا خودنمایی می کنند.هم صحبتی با پیرمردان و پیرزنان روستا موزه انسانی زنده ای را تداعی میکند که صفای خاصی را به همراه دارد. صنایع دستی نیز در کنار کشاورزی و دامپروری و باغداری جایگاه خود را حفظ کرده است. گلیم بافی، چادر شب بافی ، طناب بافی، ازال تراشی، کچه تراشی، سفال گری، حلب سازی، نمد مالی، پالان دوزی ساق پیچ بافی ،چرم دوزی ،پیتو بافی،کوم سرکنی و هنرهایی از این دست به فراموشی سپرده شدند. و جای خود را به قالی بافی و صنایع جدید داده اند. از محصولات کشاورزی مهم روستا می توان به گندم، جو، سویا، نخودفرنگی وکلزا نام برد. البته گیاهان دارویی گل گاوزبان و نعناع فلفلی نیز در سالهای اخیر طرفداران خود را پیدا کرده است. استفاده از نعمت های خدادادی مثل بنفشه، الزی یا الزو، گوشک یا قارچ خوراکی جنگلی،کند س و ولیک، تلکا یا گلابی جنگلی و مهمتر از همه تمشک باعث رونق اقتصادی محل شده است. دشو یا دوشاب و ترشی سیب ترش و کندس از فراورده های سنتی دیگر روستا ست.

از دیگر زمینه های اقتصادی خانوارها پرورش مرغ و اردک و بعضا زنبورداریست. با متروک شدن صنعت نوغان داری و عدم حمایت از محصولات کرم ابریشم و منسوخ شدن بافت کشتان ،درختان توت جای خود را به باغات هلو، سیب، شلیل، گیلاس، آلبالو، سیب سرخ ،انار و به داده اند. فرهنگ و آداب مردم با منشاء دینی حفظ و گستردگی آن روز به روز بیشتر میشود. مراسم قبل از سال نو (عید عرفه)در مزار، صله رحم و دیدوبازدید در سطح روستا و روستاهای همجوار، افطاردهی در ماه رمضان، دسته روی بین روستا با رمدانخیل، شیران دهی سر معصوم زاده، شب نیشت در شبهای زمستان، یاوری و کمک رسانی بدون دریافت مزد در فصل کشاورزی، مبارک باد، رونمادهی و هدیه ریزان در عروسی و صدها رسم دیگر در روستا صفا و صمیمیت را ماندگار کرده است. اطراف روستا پر از نقاط دیدنی و پرجاذبه مثل ده او و چشمه باد او، آسیو پیش و شمشاد ستان انبوه و خنک چشمه، خرخاسه و قلزم، چشمه میان مرس، چشمه قلدوک و چین دار، آبشار بلند افراه سره و جعفرچشمه از مهمترین مکانهای تفریحی وگردشگری به حساب می آیند.

روستا شیر کلا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *