سفری به مهدیرجه بهشهر

معرفی روستا

موقعیت روستای مهدیرجه

روستای مهدیرجه در۱۰کیلومتری شرقی شهرستان بهشهرو ۱۸کیلومتری غربی شهرستان گلوگاه واقع شده است.

این روستا از طبیعت ومناظر بسیار زیبایی برخورداراست.

ازجمله می توان به جنگل زیبا، پارک جنگلی خربزه چشمه با امکانات استخر شنا وامکانات اقامتی در دل جنگل مهدیرجه وچشم اندازهای زیبا و رودخانه دراین روستا وجود دارد.

همچنین این روستا از وسعت دید بسیار و جشم انداز زیبایی برخوردار است بطوری که شما می توانید منظره و نمای بسیار زیبایی از دریا و جزیره میانکاله و شهر بهشهر راببینید.

تاريخچه اقوام مهدیرجه

رباره اقوام اولیه مهدیرجه مطالبي به صورت شفاهي و سينه به سينه نقل شده است.

اين اقوام در حدود ۲۵۰ سال قبل از منطقه “استان جنان” – منطقه اول سكونت – خود كه در منطقه هزارجريب بهشهر واقع شده است به محل كنوني مهاجرت كردند. آنها دامدار بودند و در ابتدا جهت تهيه غذا براي دامهاي خود به مناطق پايين تر كوچ کردند.

اگر چه براي تهيه علوفه دام ها در مناطق ديگري نيز مستقر شدند (مانند منطقه خلیل شهرو…) اما پس از آشنايي با منطقه جديد كه در آن تهيه غذا براي خانواده و تهيه علوفه راحت تر بود و همچنين دسترسي به امكانات بهتر زندگي يكي از دلايل ديگر بود كه در اين منطقه ماندند و به آبادي آن پرداختند.

اما عامل اساسي جهت كوچ این اقوام از منطقه استان جنان ، آمدن برف سنگين و مردن بعضي از مردم و تلف شدن دامها و شرايط دشوار زندگي در آن ناحيه و آشنايي با محيط جديد كه البته در مدت ۵۰ سال به طور ييلاق – قشلاق (۶ ماهه) با ساختن چـق (خانه هايي كه از چوب به طور موقت درست مي كردند ) در آن رفت و آمد داشتند ولي پس از آن تصميم به سكونت دائم گرفتند.

از تاريخ دقيق استقرار اطلاعي در دست نيست ولي حدوداً ۲۵۰ سال در اين منطقه سكونت دارند.

علت نامگذاری روستا به نام مهدیرجه

مهدی(ازاولین ساکنین محل)که دراین مکان زندگی می کرد و رجه به زبان محلی یعنی جایی را نشان کردن وعلامت زدن است.

می گویند مهدی دامداربوده وبرای چرا وتهیه علوفه دام جایی رانشان کرده بودکه دیگران می دانستند که ان قسمت نشان شده مهدی است وکسی دیگرنبایدبه انجا می رفت وعلوفه تهیه می کردکه انجا مهدی نشان وبه اصطلاح محلی مهدیرجه  است که همینطوربعدا به مهدیرجه معروف شد.

روستا مهدیرجه


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *