لمراسک|روستایی در گلوگاه

روستای لمراسک به جهت دارا بودن دبیران مجرب از نظر فرهنگی در بین روستاهای استان مازندران رتبه اول را در فرهنگ دانش کسب نموده‌است .لمراسک، روستایی است از توابع بخش کلباد شهرستان گلوگاه در استان مازندران ایران.

روستای لمراسک به جهت وسعت و جمعیت بالا اخیراً به دهستان کلباد که روستاهای (تیرتاش – سراج محله – تیله نو – خورشید کلا – ریحان آباد – ولمازو – قلعه پایان و مهدیرجه) را تحت پوشش قرار داده‌است. روستای بزرگ لمراسک به دلیل جمعیت بالا و مقیاس جغرافیایی توانسته از بین روستا یاطراف مانند تیرتاش – سراج محله – تیله نو – خورشید کلا – نظام محله که در ضلع شرقی آن واقع شده و روستای ریحان آباد – ولمازو – قلعه پایان – سنگیاسر و مهدیرجه که در ضلع غربی آن واقع شده‌است به عنوان بهتری و نمونه روستاهای اطراف شناخته شود که اخیراً جهت اتحاد و انسجام محلی و به جهت مدیریت و اعلام موجودیت عملیات‌های مختلف بخشداری ثبت و احداث نموده‌است.

جمعیت

این روستا در دهستان کلباد شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۷۸۲ نفر (۷۷۶خانوار) بوده‌است.

تاریخچه

لمراسک در قدیم از شهرهای شرق طبرستان محسوب می‌شد. ابن اسفندیار در قرن هفتم هجری، لمراسک را از شهرستان ساری دانسته و آن را به همراه اسرم، مهروان و تمیشه از شهرهای شرق مازندران یاد می‌کند.

در حدود العالم نقل است «لمراسک شهرکی است خرم بر دامن کوه و به یک فرسنگی آن نمکستان است که نمک گرگان و طبرستان از آنجاست»

روستا لمراسک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *