مکانهای دیدنی بهشهر

آتشکده کوسان بهشهر

آتشکده کوسان، مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان بهشهر، روستای کوهستان قرار گرفته و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۴۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران، ثبت شده است. در جنوب غربی روستای آسیابسربهشهر، در بالای کوه؛ آتشکده ای واقع است. آتشکده‌ی کوسان در بهشهر، از بیشمار آتشکده‌هایی میباشد؛ که از روزگار شهریاری ساسانیان باقیمانده‌است. ظهیرالدین از آن با نام «کوسان» یاد می‌کند و می‌گوید: پسر قباد آتشکده‌ای در آنجا بساخت.

این بنا، دارای نقشه‌‌ای مربعی در ابعاد ۵/۸ در ۵/۸ متر میباشد. از سنگ و ساروج ساخته شده و بخش ظاهری دیوارها با سنگ‌های منظم هندسی چیده شده‌اند و درون دیوارها با لاشه‌سنگ و خاک پر شده است‌. بهشهر، شهری در بخش خاوری(شرقی) استان مازندران میباشد. روستای «کوهستان»، در شش کیلومتری باختر شهرستان بهشهر قرار دارد. نام پیشین کوهستان «کوسان» بوده و قدمتش را به پیش از اسلام تخمین زده اند. به گواهی تاریخ کوهستان، زمانی «طوسان» نام داشته و به دست «طوس نوذر» از خاندان «کیانیان» بنیاد شده است…

غار هوتو یکی از غارهای تاریخی بهشهر

هوتو نام غاری است در نزدیکی بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) که قدمت تاریخی دارد و آثار باستانی مهمی درباره زندگی انسان‌های اولیه در آن پیدا شده‌ است . این غار در دامنه کوه البرز و رو به غرب و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود ، غار کمربند قرار گرفته‌ است و دارای دو مدخل در دو ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف است .
جهت کاوش این غار در طول ۴ هفته به تدریج بیش از ۱۰۰ متر از کف غار خاک‌برداری شد . دانشمندان در پایین‌ترین نقطه به سنگ‌ریزه‌هایی از عصر یخبندان با قدمتی حدود ۷۵۰۰۰ سال رسیدند . در همین قسمت انتهایی بود که تکه‌های استخوان‌های “انسان هوتو” پیدا شد . تکه استخوان‌های پیدا شده از عمق حفاری که به نظر می‌رسد با گذشت زمان و بر اثر سقوط تخته‌سنگ‌های غار تکه‌تکه شده‌اند ، با ناخالصی‌هایی همراه بود . این تکه‌ها پس از انتقال به بیرون غار و زدودن ناخالصی‌ها ، با لایه‌ای از صمغ عربی رنگ‌آمیزی می‌شد که از آنها در برابر فرسایش هوا محافظت می‌کرد .
دانشمندان با کنار هم گذاشتن تکه‌های جمجمه پیدا شده از سه انسان ، به مدل جمجمه این انسان‌ها دست یافتند . شکل جمجمه اسکلت‌های پیدا شده در این غار با اسکلت‌های انسان “نئاندرتال” و انسان‌های “پیلت داون” که در زمان مشابه زندگی می‌کردند تفاوت داشته و تا حد زیادی مشابه جمجمه انسان امروزی است . از همین رو “انسان هوتو” یکی از یافته‌های مهم دانشمندان بوده که تأثیر مهمی در دیدگاه انسان‌شناسان از نحوه تکامل نسل انسان امروزی داشته است . دانشمندان جمجمه‌های بدست آمده را مربوط به اولین نسل‌های انسان امروزی می‌دانند که تقریباً به طور کامل و سالم نیز به دست آمده‌اند .
طبق کاوش‌های واندنبرگ در غاز هوتو بهشهر سنگ‌ریزه‌ها و اسکلت سه انسان کشف شد که ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ سال قبل (در کتاب تاریخ مازندران باستان ق. م ذکر شده) در این منطقه زندگی می‌کردند . غار هوتو در غرب بهشهر واقع وآنچه در این مکان کشف شده شامل نشانه‌هایی از دوران یخچال ، عهد آهن ، نوسنگی ، آغاز پارینه سنگی و اشیائی از سنگ چخماق که مربوط به پارینه سنگی بوده یافت شده‌ است . منوچهر ستوده در کتابش از آستارا تا استارآباد این مکان را دقیق‌تر شرح می‌دهد : سال ۱۹۵۱ م. گودالی عظیم کنده شد . از عمیق‌ترین نقطه این گودال به سنگ‌ریزه‌های عصر یخچال برخوردند . در این گودال طبقاتی از عهد آهن تا نئولیتیک و در پایین آن آثار پالئو لیتیک دیده می‌شود . برای تحقیق بیشتر گودالی در طبقات دوران یخبندان کنده شد که شامل سنگ‌ریزه‌های سیاه بود . در فاصله میان هر یک ماسه و لای قرار داشت . کمی پایین‌تر قشری از سنگ‌ریزه‌های قرمز مخلوط با ماسه و پایین‌تر از آن قشری از سنگ‌ریزه‌های قرمز مخلوط با ماسه و خاک رس دیده شد . در این قشر اشیای از سنگ چخماق بدست آمد که مربوط به عصر پالئولیتیک است . در قشر دیگر این طبقه بود که اسکلت سه انسان کشف شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *