نکا سرزمینی با جاذبه های گردشگری،طبیعی

شهرستان نکا به واسطه وجود پدیده های متنوع جغرافیایی، طبیعی و تاریخی از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است.

مردمان این منطقه با ریشه های مذهبی علمای بزرگی را تقدیم جامعه کرده و بزرگانی چون آیت الله کوهستانی، آیت الله لیموندهی، آیت الله طبرسی، آیت الله لایینی، آیت الله فقیهی و دیگر شخصیت هایی که همه در این منطقه به ترویج علوم دینی پرداخته، هزارجریب را به یکی از قطب های مذهبی و تاریخی با روستاها و آبشارهای دیدنی اش تبدیل کرده است.

تپه نارنج‌باغ

تپه ای تاریخی که در قسمت جلگه ای و در شمال شهر در خیابان آیت الله لیموندهی ( راه آهن) واقع شده است. از بالای این تپه تمام سطح شهر نمایان است ودر حال حاضر به شکل پارک تفریحی اداره می شود.

آبشارهای متعدد که در مسیرروی چشمه ها و رود خانه های زارم رود و مهربان رود نکا بصورت طبیعی و بسیار زیبا رخ می نمایند مانند آبشارهای دوزده ، زنگت ، لیمونده . چناربن،ننوس،گوگ شون از دیگر جاذبه های طبیعی نکا است.

دریاچه طبیعی استخر پشت

این دریاچه در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر نکا و در حاشیه روستای استخرپشت قرار دارد.کوهستانی و جنگلی بودن اطراف این دریاچه زیبا و قدیمی جلوه ی باشکوهی به آن داده است. وسعت آن هفت هکتار بوده و با جاده آسفالته که از مناظر زیبای جنگلی می گذرد می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

نهالستان چلمردی و خیر آباد

منطقه ای زیبا که از طبیعت بکر جنگلی برخوردار می باشد و عبور شاخه ای از رود نکا از میان نهالستان بر زیبایی آن افزوده است. بسیاری از مردم نکا و شهرها و روستاهای اطراف تعطیلات آخر هفته و سیزده بدر را در این منطقه زیبا می گذرانند.

چشمه آب معدنی قرمرض

چشمه آب معدنی  قرمرض که در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نکا و در بین تپه های جنگلی واقع گردیده است از چشمه های منحصر به فرد استان و کشور است. جدا از جذابیت منظره ای ، آب این چشمه دارای خواص درمانی است که نه تنها اهالی منطقه  بلکه مسافران بسیاری از نقاط مختلف کشور برای استفاده از خواص درمانی آن ( بویژه در درمان سنگ کلیه ) به قرمرض مراجعه می کنند.

غار تاریخی خانه سر

غار تاریخی خانه سر در کیلومتر ۵ جاده نکا – بهشهر در شرق نکا ودر نزدیکی روستای کمیشان قرار دارد. تاریخی بودن این غار به اثبات رسیده و از مجموعه  غارهای تاریخی است.

کلنگاه و گردره

منطقه جنگلی و گاو سرای قدیمی کلنگاه از نقاطی است که مسافران زیادی را به خود جلب کرده است با سپری کردن حدود ۱۰ کیلومتر از جنگل های انبوه امامزاده یحیی مرتع کلنگاه با پوشش درختچه ای نمایان می شود. این مراتع در حد جنوبی روستاهای مرس و تلم قرار گرفته است و با پیاده روی از مسیر جنگلی این روستاها امکان رسیدن به این منطقه وجود دارد.

جنگل زیبا و گاه درختچه های مرتعی و چشمه معروف (قلقل چشمه) (به معنی جوشش و فوران آب چشمه ) منطقه ییلاقی و خنک کلنگاه را خلق کرده است

جاذبه های مذهبی

وجود امامزاده های فراوان در منطقه نشان از قدمت تشیع در استان مازندران و شهرستان نکا دارد. معروف ترین  این امامزاده ها شامل امامزاده پنج تن ارم ، امامزاده عبدالله اطرب، امامزاده یحیی سیکا، امامزاده ابراهیم و امامزاده قاسم و امامزاده شاهرضا لائی که در هزارجریب واقغ شده است.

جاذبه های گردشگری نکا

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *