پیشینه تاریخی خلیل شهر

آينده از آن كساني است كه گذشته خود را بشناسند . حدود ۲۷۰ سال قبل طايفه هاي ايل خليل از روستاي استاجنان منطقه كوهستاني بخش يانه سر بهشهر كوچ نمودند و در دامنه شمالي كوه البرز در محلي ساكن شدند نام محل خود را بنام ايل خليل روستاي خليل محله ناميدند . ايراني الاصل بودند كه به طايفه خليل مشهورند.

خاستگاه اصلي ايل خليل: به گفته بزرگان نياكان ايل خليل ابتدا از سمت خراسان به مازندران آمدند و در منطقه كوهستاني روستاي استاجنان ساكن شدند استاجنان يكي از روستاهاي بزرگ ييلاقي داراي بيش از هزار هكتار زمين زراعي و مراتع و جنگل مي باشد كه به نام چند نفر از بزرگان طايفه هاي خليل به ثبت رسيده است . اكنون در روستاي استاجنان فقط بناي مسجد روستا از گذشتگان بر جا مانده است بنا به گفته مرحوم آيت الله رحماني خليلي از بزرگان طايفه خليل در زمان شاه اسماعيل صفوي براي سركوبي افغانها عده اي از سربازان طايفه لر از استان لرستان به آن منطقه رفتند پس از سركوبي افغانها هنگام برگشتن از منطقه خراسان تعدادي از برادران طايفه لر در منطقه كوهستاني مازندران در روستاي استاجنان ساكن شدند به گفته ايشان نياكان ايل خليل از طايفه لري باشند . به گفته يكي از بزرگان كرد زبان نياكان ايل خليل از اقوام (كرد پاوه) مي باشند كه براي سركوبي تاتارها و افغانها به خراسان رفتند پس از سركوبي هنگام برگشتن در مناطق كوهستاني مازندرا سواد كوه و فيروزكوه و جاهاي ديگر ساكن شدند . بنابراين با توجه به گفته هاي بزرگان ايل در مورد صحت و سقم خاستگاه اصلي ايل خليل بايد تحقيقات بيشتري بعمل آيد . اما آنچه مسلم است ابتدا از سمت خراسان به مازندران آمدند و در روستاي استاجنان ساكن شدند كه پس از سالها سكونت در روستاي استاجنان بعلت شيوع بيماري واگير و يا علل ديگري از روستا كوچ نمودند . عده اي در دامنه شمالي كوه البرز در محلي ساكن شدند و نام محل خود را بنام ايل خليل روستاي خليل محله ناميدند . خليل محله سابق از پنج محل مجاور هم (كشيرخيل – عموزادمحله – ملامحله- ماليكلا- گت زمين) كه همه ساكنان پنج محله طايفه هاي ايل خليل بودند . از لحاظ تقسيمات كشوري بنام روستاي خليل محله دهستان پنجهزاره بهشهر ناميده مي شد . در همان زمان عده اي از طايفه هاي خليل در مهديرجه مجاور خليل محله ساكن شدند . عده اي ديگر از طايفه هاي ايل خليل در روستاي دودانگه و چهاردانگه اطراف كياسر دشت و سواد كوه و فيروزكوه ساكن شدند كه پس از سالها سكونت در روستاهاي دودانگه و چهاردانگه عده زيادي به اطراف شهرهاي ساري و قائم شهر و بهشهر و ساير شهرها كوچ نمودند و ساكن شدند نام محل خود را پسوند فاميلي خود قرار دادند مانند خليلي تيلكي – خليلي آتني – خليلي حلمسري و خليلي …

عده اي از طايفه هاي خليل به اطراف فيرزكوه در محلي به نام ارجمند و فزنچاه ساكن شدند كه به خليلي ارجمندي و خليلي قزنجاهي معروف هستند و در زمان گذشته بزرگان خليل محله سابق براي ديدو بازديد طايفه هاي خود به منطقه فيروزكوه (ازجمند و قزنچاه ) مي رفتند و از احوال يكديگر با خبر مي شدند عده اي از طايفه هاي خليل در لرستان و كردستان ساكن هستند در نزديكي شهميرزاد در محلي بنام ده صوفيان طايفه هاي خليل ساكن هستند كه عده زيادي از اهالي ده صوفيان در شهرستان نكا ساكن مي باشند.

خلیل شهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *